Audyt bezpieczeństwa informacji

Bezpieczeństwo informacji wymaga ciągłego monitorowania jego stanu i korygowania czynników decydujących o jego stałym, odpowiednim poziomie.

Jednym z najbardziej skutecznych narzędzi kontroli prawidłowości funkcjonowania bezpieczeństwa organizacji jest audyt bezpieczeństwa. Podstawowym jego założeniem jest dokonanie niezależnej, bezstronnej oceny stanu bezpieczeństwa organizacji.

Oto główne korzyści wynikające z audytu bezpieczeństwa informacji:

  • Ryzyko: identyfikacja zagrożeń, minimalizacja ryzyka.
  • Zgodność: spełnienie wymogów prawnych i standardów.
  • Ochrona: ochrona danych i aktywów.
  • Efektywność: optymalizacja procesów, redukcja kosztów.
  • Zaufanie: wzrost zaufania klientów i partnerów.
  • Świadomość: edukacja pracowników, wzrost świadomości.

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, co do poznania aktualnego stanu bezpieczeństwa, oraz stworzenia wytycznych do doskonalenia polityki bezpieczeństwa, pragniemy przedstawić w niniejszej ofercie naszą propozycję realizacji audytu bezpieczeństwa.

    Zapraszamy do kontaktu

    Jeśli mają Państwo pytania lub chcieliby poznać więcej szczegółów na temat oferty, zapraszamy:

    Tel.: +48 691 511 391

    biuro@abaudyt.pl

    Koncepcja realizacji usługi

    Przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa ma na celu poznanie struktury organizacyjnej organizacji, zakresów odpowiedzialności kluczowych stanowisk związanych z bezpieczeństwem w odniesieniu do sposobu przestrzegania procedur i ogólnie przyjętych praktyk w zakresie prowadzenia i ochrony dokumentacji papierowej oraz eksploatacji systemów informatycznych (wymagania normatywne i prawne). Proces ten podzielony jest na dwie fazy.

    Pierwszą fazę stanowi zebranie informacji o organizacji, analiza dokumentacji organizacyjnej i technicznej. Na podstawie wyników tej analizy przygotowany będzie plan i harmonogram audytu (określający ramowy zakres audytu poszczególnych obszarów bezpieczeństwa w odniesieniu do struktury organizacyjnej i lokalizacji). Po zatwierdzeniu harmonogramu zostanie przeprowadzony audyt – druga faza etapu.

    Informacje zebrane podczas audytu posłużą do oceny funkcjonowania poszczególnych obszarów bezpieczeństwa.

    Metodyka audytu

     

    Przy opracowywaniu metodyki przeprowadzania audytu i dokumentacji uwzględniono regulacje zawarte w normach dotyczących systemów zarządzania bezpieczeństwa informacji. Do najważniejszych norm i standardów z tego zakresu należą:

    • PN-ISO/IEC 27001:2014 Technika informatyczna – Techniki bezpieczeństwa – Systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji – Wymagania.
    • PN-EN ISO 19011:2012 Wytyczne dotyczące auditowania systemów zarządzania.